Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Chirurgia szczękowa to specjalizacja medyczna, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób, urazów oraz deformacji struktur twarzy, szczęk i jamy ustnej. W niniejszym artykule przyjrzymy się siedmiu kluczowym aspektom pracy chirurga szczękowego.

Jaki jest zakres specjalizacji chirurga szczękowego?

Chirurgia szczękowa obejmuje szeroki zakres zabiegów, począwszy od ekstrakcji zębów, przez implantologię, aż po skomplikowane operacje rekonstrukcyjne twarzy. Chirurdzy szczękowi często współpracują z innymi specjalistami, takimi jak ortodonci czy laryngolodzy, aby zapewnić pacjentom kompleksowe leczenie. W praktyce zawodowej chirurdzy szczękowi mogą także zajmować się leczeniem infekcji jamy ustnej, zmian nowotworowych czy zaburzeń zgryzu.

W procesie diagnostycznym lekarz specjalizujący się w chirurgii szczękowej w Warszawie na Ursynowie czy innym mieście korzysta z różnych metod badania pacjenta, takich jak badanie kliniczne, zdjęcia rentgenowskie czy tomografia komputerowa. Te narzędzia pozwalają na dokładne zobrazowanie struktur jamy ustnej oraz ocenę stanu kości i tkanek miękkich. Na podstawie zebranych informacji chirurg szczękowy ustala plan leczenia, który może obejmować zarówno zabiegi chirurgiczne, jak i leczenie farmakologiczne.

Jednym z obszarów, którym chirurdzy szczękowi poświęcają dużo uwagi, są zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ). Staw ten odpowiada za ruchy żuchwy i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu żucia. Chirurg szczękowy może leczyć zaburzenia SSŻ zarówno zachowawczo, jak i operacyjnie, w zależności od nasilenia problemu.

Leczenie chirurgiczne w praktyce stomatologicznej

Chirurgia szczękowa jest nieodłącznym elementem praktyki stomatologicznej. Chirurdzy szczękowi wykonują różnorodne zabiegi, takie jak ekstrakcja zębów (w tym zębów mądrości), usuwanie torbieli czy guzów, a także leczenie złamań szczęk. W przypadku pacjentów z zaawansowanymi problemami zgryzu chirurg szczękowy może przeprowadzić operację ortognatyczną, mającą na celu poprawę funkcji żucia i estetyki twarzy.

Chirurdzy szczękowi są również specjalistami w dziedzinie implantologii – metody odbudowy braków zębowych za pomocą wszczepiania implantów. Implanty to sztuczne korzenie zębów, które są umieszczane w kości szczęki lub żuchwy. Na implantach osadza się korony, mosty czy protezy, dzięki czemu pacjent odzyskuje pełną funkcję żucia oraz estetyczny wygląd uśmiechu.

Zapobieganie powikłaniom po zabiegach stomatologicznych

Chirurdzy szczękowi mają istotne znaczenie w zapobieganiu powikłaniom po zabiegach stomatologicznych. Wiedza na temat anatomii jamy ustnej oraz doświadczenie w przeprowadzaniu różnorodnych procedur chirurgicznych pozwalają im na minimalizowanie ryzyka powikłań, takich jak infekcje, uszkodzenia nerwów czy krwawienia. Współpraca z innymi specjalistami oraz edukacja pacjentów na temat prawidłowej higieny jamy ustnej również przyczyniają się do sukcesu leczenia.